SKLEROTERAPIA

+48 500 228 500
CO TO JEST SKLEROTERAPIA?

Skleroterapia jest skutecznym i bezpiecznym zabiegiem estetycznym bez cięcia i blizn stosowanym w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej. Problem tzw. pajączków czyli rozszerzonych drobnych, powierzchownych naczyń krwionośnych, które świadczą o utrudnionym odpływie krwi z układu żylnego.

Skleroterapia to metoda stosowana z powodzeniem od bardzo wielu lat. Zabieg polega na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego roztworu (polidokanol) w celu wywołania odczynu zapalnego w ścianie naczynia. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która z czasem ulega zwłóknienie czego następstwem jest zamknięcie żyły.

NA CZYM POLEGA SKLEROTERAPIA?

Podczas zabiegu lekarz za pomocą strzykawki z bardzo cienką igłą  podaje preparat do rozszerzonych naczyń, co skutkuje ich całkowitym zniknięciem. W zależności od wielkości naczynia używa się różnych stężeń preparatu, który pozwala na zamknięcie zarówno małych „pajączków” jak też dużych żył na kończynach dolnych. Zabieg nie wymaga znieczulenia, jest bardzo dobrze tolerowany przez pacjentów, wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez lekarza i trwa zwykle 15-30 min.

CZY SKLEROTERAPIA JEST BOLESNA?

Zabieg nie wymaga specjalnego znieczulenia. Nakłucia wykonywane bardzo cienką igłą są zwykle bardzo dobrze tolerowane.

KIEDY POWSTAJE I JAK DŁUGO UTRZYMUJE SIĘ EFEKT?

Podanie preparatu nie powoduje od razu zamknięcia naczynia. Zwykle proces ten trwa ok 3-4 tygodni, a następnie zamknięte naczynie jest wchłanianie, co może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. W miejscach podania preparatu mogą być widoczne rumień, obrzęk i zasinienia, które znikają w ciągu kilku dni . Czasami może być wyczuwalne zgrubienie, które może być bolesne w dotyku oraz przebarwienia w przebiegu niedrożnych naczyń, które mogą pozostawać przez kilka tygodni. Niewielka bolesność jest zjawiskiem przejściowym. Zabiegi w tej samej okolicy wykonujemy ponownie po minimum 3 tygodniach, na drugiej kończynie możliwe jest wykonanie zabiegu nawet następnego dnia. Liczba zabiegów jest indywidualna i zwykle obejmuje 3-5 sesji. Uzyskane „wyłączenia” naczyń są trwałe. Sklerotyzacja jednak nie wpływa na indywidualną podatność na tworzenie się kolejnych poszerzeń żylnych.

JAKIE SĄ DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE?

Przy prawidłowo wykonanym zabiegu ryzyko związane z zabiegiem jest małe, a powikłania rzadko spotykane. Nie można ich jednak całkowicie wykluczyć.

DO NAJCZĘSTSZYCH NALEŻĄ
  • zaczerwienienia i siniaki
  • obrzęk
  • przebarwienia
  • reakcje alergiczne na podany lek
  • zapalenie żył
WSKAZANIA DO ZABIEGU
  • teleangiektazje, wenulektazje i poszerzone żyły siatkowate
  • żylaki kończyn dolnych
JAK NALEŻY SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO ZABIEGU?

Przed wizytą należy wykonać badanie USG metodą Dopplera celem oceny przepływów żylnych i dalszej kwalifikacji. Bezpośrednio przed zabiegiem nie należy stosować kremów, maści oraz leków miejscowych w obszarach, w których będzie przeprowadzany zabieg. W wyniku tego powstać mogą bowiem zaczerwienienia, które mogą przeszkadzać w ocenie żył i naczyń. 14 dni przed zabiegiem warto natomiast zacząć przyjmować witaminę C, która wzmacnia naczynia krwionośne i znacznie zmniejsza ryzyko przebarwień po zabiegu.

Kompresjoterapia (terapia uciskiem) zwiększa znacznie skuteczność zabiegu, pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Dlatego warto przyjść na zabieg z własnymi pończochami np. firmy Sigvaris lub Thuasne. W leczeniu stosujemy rajstopy o 2 stopniu ucisku.

PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU
  • ciąża
  • przebyta zakrzepica w układzie żył głębokich
  • alergia na środek obliterujący
CO PO ZABIEGU?

Bezpośrednio po zabiegu zaleca się chodzenie około 1-2 godziny. Korzystnie wpływa to bowiem na okres gojenia. Nie jest wskazane od razu wsiadanie do samochodu i dłuższa podróż. Noszenie pończoch uciskowych o odpowiednim stopniu ucisku zaleca się na stałe w ciągu dnia.

CENNIK
ZABIEGCENA
Skleroterapia300 ZŁ ZA AMPUŁKĘ

 

Leczenie żylaków, żyłek, pojączków kończych dolnych.
Zabieg jest wykonywany wyłącznie u osób posiadających aktualne badanie USG doppler kk dolnych

Dr Maciej Siembida – Pure Aesthetic – Medycyna estetyczna Lublin – Skleroterapia